Blog Macieja Kuźmicza o dalekiej zagranicy i rozwoju. Indie, Chiny, Brazylia. Pomoc zagraniczna i humanitarna, ONZ i globalizacja.
Blog > Komentarze do wpisu

Ameryko, uwaga - idą nowe mocarstwa

Takie ostrzeżenie zawarli w swoim raporcie analitycy amerykańskiego wywiadu. Raport o tym, jak może wyglądać świat w 2025 r. wydała Krajowa Rada ds. Wywiadu (NIC). Dokument rysuje cztery scenariusze, według których mogą się zmienić uwarunkowania geopolityczne w najbliższych latach.

Najważniejsze tezy:

Koniec z jednobiegunowością świata. Nie będzie już wielkiej Ameryki i reszty świata, mamy świat wielobiegunowy - więc mniej przewidywalny, mniej stabilny. Ale również bardziej różnorodny! Eksperci piszą, że większa liczba podmiotów stosunków międzynarodowych będzie miała podobny wpływ na procesy w tych stosunkach, nie tak jak dziś, gdy USA mają wpływ dominujący.Po ludzku oznacza to, że nowe mocarstwa będą prawie tak silne geopolitycznie, jak USA;

Indie i Chiny - to właśnie te nowe potęgi, wobec których trzeba wymyślić zupełnie nową politykę. Indie będą najludniejszym państwem świata, Chiny - drugą co do wielkości gospodarką i PIERWSZĄ siłą militarną. Oooops, tak jest to nie pomyłka. PIERWSZĄ. To jest radykalna zmiana;

Największe problemy globalne to ocieplenie klimatu, terroryzm i niedobór żywności. Zapotrzebowanie na nią ma wzrosnąć o połowę do 2030 r. A liczba ludności na świecie wzrośnie w tym czasie o 1,2 mld!;

Wyścig technologiczny będzie jednym z kluczowych w walce o pozycję globalną. USA niekoniecznie muszą go wygrać;

Europa nie będzie spójna wewnętrznie, więc przestanie się liczyć;

Terroryści będa rosnąć tam, gdzie nie ma pracy, a jest masa młodych ludzi - Jemen, Nigeria, Afganistan, ale też Pakistan pojawia się w raporcie.

Afryka nie wydźwignie się z nędzy - ale stanie się rezerwuarem surowców. To złe wieści

Wniosek: Ameryka nadal potężna, ale już nie wszechmocna i coraz mniej wpływowa. Jeśli piszą to sami Amerykanie, a nie propagandziści Hugo Chaveza, warto się temu przyjrzeć. Ciekawy kawałek opiniowy o raporcie ma dziś Financial Times, a także The Guardian.

Cały raport do przeczytania tutaj, na stronie NIC - bardzo polecam. I polecam też uwadze, że to wszystko, co brzmi dziś jak science-fiction, ma się zdarzyć już za 17 lat... Hm. Najpierw zobaczmy, jak skończy się kryzys globalny. Bo może się okazać, że nie będzie potrzebne aż siedemnaście lat, żeby to wszystko co prognozowane, stało się ciałem. Zresztą wsyatrczy spojrzeć na mapę rozwoju z niezawodnego Worldmappera, żeby zobaczyć jak szybko rozwijały sie w ostatnich latach które państwa - i stanie się jasne, dlaczego Indie i Chiny dobijają się większej roli w świecie.

Po tym, co można zobaczyć i co widziałem w Chinach i Indiach, sądzę że prognozy spełnią się szybciej. Znacznie szybciej. Ostatni szczyt G20, o którym pisałem tutaj, tylko potwierdza diagnozę analityków wywiadu USA.

piątek, 21 listopada 2008, ma_ku

Polecane wpisy

  • Zaraz wracam

    Blog jest chwilowo zawieszony - chwilowo, bo powrót do polityki rozwoju, tekstów ze świata i pisania jest dłuuuugim procesem. Na razie jestem mocno zajęty, ale

  • Barack Obama prowadzi bloga!

    Choć Świat Inaczej nie zajmuje się zazwyczaj Ameryką (są od tego inne, fajne blogi ), to temat jest wyjątkowo ciekawy i nie potrafię sobie odmówić. Zajrzałem na

  • Obama: ekoprezydent, prezydent biednych i prezydent dialogu. Super!

    Rzadko piszę o Ameryce, ale tym razem to sama przyjemność: wtorkowa mowa Baracka Obamy była jasną zapowiedzią zmiany w podejściu do amerykańskiej polityki zagr

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Mariusz, 88.235.168.*
2008/11/22 10:07:10
Szanowny Panie:
1. Świat nie może być jedno BIegunowy (z definicji biegunów).
2. Załączona mapka do Worldmappera wskazuje PRZYROSTY. Jeżeli X ma 100 jednostek i przyrost o 1 procent to posiada 101 jednostek. Jeżeli Y ma 10 jednostek i przyrost o 100% to posiada 20 jednostek. Zatem X ma wciąż ponad 5 razy więcej jednostek niż Y. Bezwarunkowe entuzjazmowanie się samymi przyrostami jest błędem. Analiza powinna dotyczyć także stanu wyjściowego.
3. Wordmapper pokazuje przyrost wskaźnika HDI, którego maksymalna wartość wynosi 1. Jeżeli państwo X posiada wartość wskaźnika 0,96 to jego pole manewru odnośnie wzrostu jest b. ograniczone i wynosi ok. 5 %, natomiast jeżeli punkt startowy to np. 0,7 to potencjalne wzrosty są wielokrotnie większe.
4. Analizując HDI warto przypomnieć czego dotyczy ten z agregowany wskaźnik (za Wikipedią) :
a) średnia długość życia,
b) ogólny wskaźnik skolaryzacji brutto dla wszystkich poziomów nauczania,
c) wskaźnik umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania,
d) PKB per capita w USD, liczony według parytetu nabywczego waluty (PPP $).

Np.
Ad.
a) STOSUNKOWO łatwo podnieść średnią długość życia z 50 lat do np. 65, natomiast z 65 do 80 jest już X razy trudniej (licząc np. nakładami na sektor medyczny)

c) Stosunkowo łatwo obniżyć poziom analfabetyzmu z 80 % do 1%, ale do 0 jest to już nie możliwe (zawsze znajdzie się ktoś kto nie rozumie co czyta lub pisze...)

5. Fascynacja rozwojem Chin czy Indii i prosta (prostacka) ekstrapolacja trendu przypomina osobę, która dokonuje pierwszego pomiaru temperatury o g. 10 rano i stwierdza, że jest 15 stopni C, następnie o g. 15 dokonuje kolejnego pomiaru i odnotowuje temp. 30 stopni i na tej tylko podstawie stwierdza, że o godzinie 20 będzie 60 stopni C. Podobnie jak dzień ma swoje cykle odnośnie temperatury, tak i gospodarki świata, nawet Chin czy Indii.
Poza tym, analizy tego typu nie biorą pod uwagę kwestii społecznych (dysproporcje w dochodach), procesów politycznych czy kwestii ekologii.

Pozdrawiam
-
2008/11/23 15:11:57
Sznowny Mariuszu,

ad. 1 Wg Wikipedii definicja biegunu: miejsce z jakiegoś względu najdalsze lub posiadające najbardziej ekstremalne cechy.
Zdaje mi się, że jednobiegunowy to dobre określenie na stan rzeczy, w którym siła polityczna, gospodarcza i militarna kształtująca stosunki międzynarodowe była skupiona w jednym państwie. Ale jeśli to razi, czekam na alternatywne określenia. (Może też być "jednostronny" - czyli "unilateral", ale po polsku to jakoś niezręcznie brzmi...)

ad.2 Mapa pokazuje przyrosty i tak miało być - miała pokazywać POSTĘP w poszczególnych państwach, a ten mierzymy przecież przyrostem? Oczywiście, wiadomo że ważna jest baza wzrostu, a nie tylko samo tempo. Ale akurat w przypadku Chin, które już są w pierwszej piątce gospodarek, baza jest niezła...

ad.3 Pokazuje HDI, bo ten wskaźnik moim zdaniem najlepiej opisuje postęp w wielu aspektach. Jasne, że najbogatsi wolniej będą "postępować". Ale czy to umniejsza dokonania państw rozwijających się? Ani trochę! One domagają się większego uznania właśnie dlatego, że wzrosło im HDI (w uproszczeniu).

ad.4,5 Moim zdaniem trend rozwojowy państw takich jak Chiny czy Indie utrzyma się z powodu rezerw, jakie tam jeszcze są - rynki są nienasycone, potrzeby niezaspokojone, a w dodatku mamy katalizator w postaci nowych technologii. Oczywiście tempo rozwoju nie musi być tak szybkie jak dziś. Ale co z tego? I tak będzie znacznie większe, niż w państwach zamożnych.

Chiny rozwijają się szybko już od prawie 30 lat. Indie - od ponad dekady. To nie tak mało. Pamiętajmy też, że te gospodarki nie są otwartymi, liberalnymi gospodarkami, które podlegaja cyklom takim samym jak gospodarki USA czy Europy. Tam państwo "pompuje" rozwój, steruje nim. I między innymi dlatego udaje się ten rozwój utzrymać,za cenę tłumienia niepokojów (szczególnie w Chinach). Zobaczymy, jak przetrwają kryzys. Wtedy okaże się, jak dobrze są izolowani.

Ale jakkolwiek by nie zlądowali, czy tempo wzrostu PKB będzie na poziomie 10 czy 5 proc. w skali roku, nie będzie można ich ignorować politycznie, gospodarczo i militarnie. Tego jestem pewien.

Pozdrawiam!

Świat Inaczej TV

ŚWIAT INACZEJ TV: Gore, Schwarzenegger i inni o globalnym ociepleniu

Można w nie wierzyć, można nie wierzyć - ale jeżeli niemal 200 liderów globalnych twierdzi, że to największe wyzwanie naszych czasów, to warto przynajmniej obejrzeć film, który wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi

Więcej filmów Świat Inaczej TVJEST TUTAJ »
A tutaj są moje ulubione RODZYNKI WIDEO ZE ŚWIATA »

Spójrz na świat inaczej
Odśwież zawartość agregatora
Kliknij koniecznie!
GDRG
Help end world hunger
www.Pajacyk.pl
O mnie i o blogu

Nazywam się Maciej Kuźmicz, moja pasja to państwa rozwijające się. Zdarza mi się o nich pisać - więcej znajdziesz w CZYTELNI»

Prowadzę badania naukowe w SGH, współpracuję ze stowarzyszeniem Global Development Research Group »

Więcej o tym, kim jestem znajdziesz TUTAJ»

Świat Inaczej to blog o tym, co nie mieści się w polskich mediach, a jest na tyle ciekawe i ważne, że powinniśmy o tym wiedzieć. Zobacz kto i po co pisze Świat Inaczej »

@NAPISZ DO AUTORA
top | ˆ Maciej Kuźmicz | design by kate_mac

Zobacz mnie na GoldenLine View Maciej Kuzmicz's profile on LinkedIn site statistics