Blog Macieja Kuźmicza o dalekiej zagranicy i rozwoju. Indie, Chiny, Brazylia. Pomoc zagraniczna i humanitarna, ONZ i globalizacja.
Blog > Komentarze do wpisu

Największy slums Azji dostał Złote Globy

Film o biednym jak mysz kościelna Indusie, który dzięki teleturniejowi wygrywa miliony i robi wielką karierę, zgarnął gros nagród w Golden Globe Awards: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, scenariusza i muzyki. Nagrodę za muzykę dostał A R Rahman, to pierwszy Indus w historii uhonorowany takim wyróżnieniem.

Mowa o Slumdog Millionaire - najnowszym filmie Danny'ego Boyle'a. To ten sam, który zrobił Trainspotting.

Sama historia jest nierealna i prościutka. Dżamal jest osiemnastolatkiem z Dharavi, największego bombajskiego slumsu. Bierze udział w indyjskiej edycji Milionerów, czyli programie Crorepati. Gra nie dla pieniędzy, ale z miłości do dziewczyny, która teleturniej uwielbia... Wszystko podane podobno w gęstym sosie slumsu, jednego z najciekawszych miejsc w Bombaju. Trailer filmu jest już w Świat Inaczej TV, w środkowej szpalcie bloga.

Sam Bombaj to miejsce totalne, moje ulubione turbomiasto Azji: gęste od spalin, pędzące, gorące i wilgotne. Dharavi jest slumsem w samym środku miasta, państwem w państwie. To miejsce, które przetwarza smieci Bombaju: kiedy tam byłem, w małych zakładzikach w czterdziestostopniowym upale ludzie myli beczki po oleju, cięli makulaturę w pryzmy, przerabiali złom plastikowy na groszek, dokonywali niesamowitych rzeczy.

Ale Dharavi to nie tylko egzotyczne miejsce. Dla Dużego Formatu napisałem swego czasu reportaż o Dharavi i tym, jak zostało sprzedane pod wielkie osiedla. Ten slums to duma i walka z nędzą, jeśli przetrwasz tam, zrobisz majątek.

Ja już czekam na nowy film Boyle'a i mam nadzieję, że trafi do Polski jak najszybciej. Bo to, że będzie jednym z pewniaków do Oscara, jest jasne. O nowym filmie Boyle'a pisze też zaprzyjaźniony blog prosto z Indii, polecam!

PS1. Polecam nowy dział bloga - Czytelnia. Tam możecie znaleźć linki do moich tekstów z podróży do Indii, Chin, Brazylii, drukowane w Gazecie Wyborczej w ciagu ostatnich siedmiu lat. Zapraszam!

PS2. Żeby rozwiać wątpliwości wszystkich, którzy pisza do mnie ostatnio maile z pytaniem, czy już nie pracuję w Gazecie. Tak, to prawda, że rozstałem się z Gazetą Wyborczą (a raczej ona ze mną), ale to nie oznacza, że blog przestaje działać!

W żadnym wypadku, Świat Inaczej nadal będzie Inaczej, niedługo będą też niespodzianki.
Stay tuned. I dzięki za ciepłe słowa :-)

poniedziałek, 12 stycznia 2009, ma_ku

Polecane wpisy

  • Slumdog, Slumdog, Slumdog... Indie, Indie, Indie!

    To jest wielki dzień nad Gangesem: miliard Indusów pęka z dumy po ceremonii Oscarów. Nie sądzę, żeby kiedykolwiek wcześniej w historii osiem kawałków metalu uci

  • Idol z Indii rozpala powstanie

    Jakby rząd w New Delhi miał mało kłopotów (wystarczy wspomnieć zwalniającą gospodarkę czy napięcie na granicy z Pakistanem ), kroi mu się kolejne powstanie. To

  • Laptop za 20 dolarów nadchodzi z Indii

    Tirupati - jeśli nie slyszeliście o tym mieście w Indiach, już niedługo usłyszycie. Zapamiętamy je albo jako miejsce, w którym Indie dokonały przełomu edukacyjn

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Igi, *.toya.net.pl
2009/01/12 13:49:25
A widziałeś w ogóle ten film? Jamal nie jest muzułmaninem. On był jakimś hindusem, jego matka zginęła w walkach między religiami. Jego brat za to przeszedł na islam, ale on sam - nie.
-
2009/01/12 13:53:11
Nie, filmu jescze nie widziałem, bo i jak? W Polsce jeszcze go nie było. Ze wszystkich opisów wynika, że Dżamal to muzułmanin... Ale może to pomyłka? Tak czy inaczej, warto zobaczyć.
A Ty widziałeś?

POzdr

ma_ku
-
Gość: , *.piastlan.net
2009/01/12 14:22:10
Indus czy Hindus ???
-
Gość: Igi, *.toya.net.pl
2009/01/12 14:27:26
Widziałem, był na Camerimage wyświetlany :) Co fakt to fakt, warto obejrzeć, zebrał owacje na stojąco.
-
2009/01/12 14:27:39
Ta dyskusja już była - Indus, na pewno. Spójrz tutaj:
swiatinaczej.blox.pl/2009/01/Indusi-mowia-mamy-dosc.html#ListaKomentarzy

pozdr
ma_ku
-
xdevx
2009/01/13 00:17:49
Co do tego, czy mówić Indusi, czy Hindusi, to warto wspomnieć, że także w literaturze naukowej podkreśla się tą zasadniczą (czy chcielibyście aby mówiono o Was "Katolicy", a nie "Polacy"?) różnicę... Ale fakt faktem, że w szkołach jakoś nie zwracają na to uwagi i tłoczą uczniom w głowy, że mieszaniec Indii to Hindus.

Pozdrawiam Cię Maźku, czekam na nowości i życzę szczęścia w nowym etapie życia - oby był jeszcze bardziej owocny niż poprzedni :)
Artur
-
2009/01/13 18:54:10
@Igi - zazdroszczę, ja sam naprawdę mocno czekam na to jak pojawi się w kinach. Mam nadzieję, że już niedługo, przed Oscarami
@xdevx - dzięki, na pewno będzie ciekawiej!
-
hermesmarana
2009/01/13 20:20:04
Jako się rzekło - Polska premiera 27 lutego. Ja chyba jedyny który widział i nie jest tak zachwycony. Danie dobre, ale przesłodzone. Chyba obejrzę jeszcze raz - może mi się perspektywa odpaczy. Pozdrawiam również z życzeniami by zmiany w Nowym Roku wyszły na dobre!
-
2009/01/13 20:42:35
Super, że premiera już tak blisko! Ja też słyszałem, że słodziutkie - ale to są Indie, to sie inaczej smakuje :-) Nawet jeśli będzie momentami nieco mdło, to mój boże, co z tego? Czuję, że będzie smacznie!
A co do życzeń - dzięki wielkie! Wyjdą na pewno, czuję to przez skórę :-)

pozdr

ma_ku
-
2009/01/15 10:21:56
no, ja też życzę, by ta zmiana Cię wzmocniła, a nie osłabiła
dużo dobrego, i dzięki za blog:)
-
Gość: , *.cec.eu.int
2009/01/26 14:51:17
Panie Macku, zycze powodzenia! Wytrwalosci, pogody ducha i caly czas sledze bloga. Szkoda, ze GW pozwala sobie na rozstania z takimi wartosciowymi ludzmi (podkreslam - nie tylko dziennikarzami) jak pan... Pozdr!
-
xdevx
2009/02/18 14:10:40
Po dłuższym czasie wreszcie mogę napisać nieco więcej na temat filmu :) Byłem czas jakiś temu i bardzo mi się podobał. Oczywiście, jest nieco przesłodzony, ale: po pierwsze - chyba takie było założenie reżysera, a po drugie - w ogóle to mi nie przeszkadzało. Jest na tyle zrozumiały, aby mniej "wyrobieni" kinomani go zrozumieli i docenili, a jednocześnie nie jest trywialny, jak wiele filmów obecnie. Generalnie: film bardzo na plus, szkoda tylko, że tak szybko przestali go wyświetlać w wielu kinach...

Aha - i jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie: na plakatach dystrybutor dopuścił się niezłego przekrętu pisząc wielkimi wołami "10 OSKARÓW", co dla mnie jednoznacznie sugeruje, że film już dostał tyle statuetek, a co jest oczywiście nieprawdą. Dotychczas częstą praktyką było pisanie wielkimi literami, dajmy na to i te "10 OSKARÓW", ale między "10" a "OSKARÓW" zawsze małymi literkami było "nominacji" - tym razem nawet tego nie ma :)

Pozdrawiam,
Artur
-
2013/05/23 12:17:48
Lepiej coś takiego niż jakiś broker ubezpieczeniowy miałby się błąkać i znęcać się nad ludźmi ;)
-
2014/04/15 13:38:35
Złote Globy i Oskary - na prawdę zaczynam się zastanawiać, że Fincher dostanie te nagrody nawet jak zrobi film o formularz PIT 38...bo wszystko mu się udaje, choć dla mnie jego filmy nie są niczym wybitnym :)

Świat Inaczej TV

ŚWIAT INACZEJ TV: Gore, Schwarzenegger i inni o globalnym ociepleniu

Można w nie wierzyć, można nie wierzyć - ale jeżeli niemal 200 liderów globalnych twierdzi, że to największe wyzwanie naszych czasów, to warto przynajmniej obejrzeć film, który wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi

Więcej filmów Świat Inaczej TVJEST TUTAJ »
A tutaj są moje ulubione RODZYNKI WIDEO ZE ŚWIATA »

Spójrz na świat inaczej
Odśwież zawartość agregatora
Kliknij koniecznie!
GDRG
Help end world hunger
www.Pajacyk.pl
O mnie i o blogu

Nazywam się Maciej Kuźmicz, moja pasja to państwa rozwijające się. Zdarza mi się o nich pisać - więcej znajdziesz w CZYTELNI»

Prowadzę badania naukowe w SGH, współpracuję ze stowarzyszeniem Global Development Research Group »

Więcej o tym, kim jestem znajdziesz TUTAJ»

Świat Inaczej to blog o tym, co nie mieści się w polskich mediach, a jest na tyle ciekawe i ważne, że powinniśmy o tym wiedzieć. Zobacz kto i po co pisze Świat Inaczej »

@NAPISZ DO AUTORA
top | ˆ Maciej Kuźmicz | design by kate_mac

Zobacz mnie na GoldenLine View Maciej Kuzmicz's profile on LinkedIn site statistics