Blog Macieja Kuźmicza o dalekiej zagranicy i rozwoju. Indie, Chiny, Brazylia. Pomoc zagraniczna i humanitarna, ONZ i globalizacja.
Blog > Komentarze do wpisu

Po Londynie: Świat już jest Inaczej

Najlepszym komentarzem do zakończonego wczoraj szczytu G20 w Londynie jest zdjęcie czterech globalnych liderów. Zacznijmy od drugiego planu: Amerykanin Barack Obama, podobno najpotężniejszy prezydent świata, cieszy się jak dziecko, z uniesionym do góry kciukiem. W środku śmieje się  Silvio Berlusconi, Europejczyk, obok niego prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew – też zadowolony.

Ale to drugi plan.

Na pierwszym jest dość poważny, gładko uczesany Hu Jintao, prezydent Chin. On lekko się uśmiecha, jest z przodu, pierwszy.

Cieszę się, że to zdjęcie trafiło przynajmniej na jedną czołówkę w Polsce, bo jest historyczne i jeśli cokolwiek będzie przedrukowywane z tego spotkania, to właśnie to.

Zdjęcie świetnie komentuje wyniki spotkania globalnych liderów w Londynie, którzy radzili nad tym, jak walczyć z kryzysem gospodarczym bez precedensu. Uradzili dodatkowe biliony dolarów na stymulowanie gospodarki (Ameryka odetchnęła z ulgą), pomoc dla państw rozwijających się (uzależniona od ropy Rosja się o nie modliła), zapewnienia o solidarności (Europa cieszyła się jak dziecko). Więcej o dokładnych ustaleniach i tekst porozumienia jest tutaj.

Ale to drugi plan decyzji. Kiedy przejrzeć dokładnie tekst komunikatu G20, widać że najważniejsze są trzy elementy:

Po pierwsze, poprzednie centrum decyzji Europa-Ameryka właśnie symbolicznie przestało istnieć. Europa i Ameryka, przygniecione problemami strukturalnymi gospodarki, stojące pod ścianą, zgodziły się złamać niepisane porozumienie że szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest Europejczyk, a Banku Światowego – Amerykanin.

We agree that the heads and senior leadership of the international financial institutions should be appointed through an open, transparent, and merit-based selection process.

To znaczy, że państwa rozwijające się – czytaj Chiny – dostaną już wkrótce szefostwo w MFW. Czy to ważne?
Oczywiście – bo MFW dostanie superwładzę nad światowym systemem finansowym, będzie go kontrolował, będzie kontrolował reguły przepływu kapitału! To drugie bardzo ważne postanowienie. To widać w kolejnym akapicie komunikatu:

So alongside the significant increase in resources agreed today we are determined to reform and modernise the international financial institutions to ensure they can assist members and shareholders effectively in the new challenges they face. We will reform their mandates, scope and governance to reflect changes in the world economy and the new challenges of globalisation, and that emerging and developing economies, including the poorest, must have greater voice and representation.

Po trzecie, w deklaracji z Londynu znalazł się punkt o pomocy państwom najbiedniejszym – dostaną 6 mld dol. W ciągu 2-3 lat na pomoc.

We have committed, consistent with the new income model, that additional resources from agreed sales of IMF gold will be used, together with surplus income, to provide $6 billion additional concessional and flexible finance for the poorest countries over the next 2 to 3 years. We call on the IMF to come forward with concrete proposals at the Spring Meetings.

To jest nic i jeśli mówimy o globalnej pomocy po to, by poprawić bezpieczeństwo na świecie, to G20 się zbłaźniło. Świat będzie nadal pękał na zamożnych i biednych. A to oznacza więcej terroryzmu, więcej porwań statków, więcej niestabilności – która nie posłuży ani rozwojowi, ani pokojowi na świecie.

Tym niemniej, 2 kwietnia 2009 w Londynie podpisano coś, co przeniosło znaczną część geopolityki z Atlantyku na Pacyfik.

Bang.

Witajcie w nowym, wspaniałym świecie.

Właśnie zmienił się jego porządek.

PS.
Drodzy Czytelnicy „Świat Inaczej”, ostatnio pewnie zauważyliście, że blog pisze się powoli i z rzadka. Wszystko z powodu nowego projektu, który pochłania więcej niż 100 proc. mojego czasu. Właśnie dlatego Świat Inaczej przechodzi do trybu „wolny, ale lepszy” – będzie mniej tekstów, ale dłuższe i – mam nadzieję – ciekawsze.
Poza tym: jesteście fenomenalni, w zalewie blogasków publikujących klipy z Youtube nadal czytacie nudy o światowej gospodarce, polityce, rozwoju i Tybetańczykach. Dzięki bardzo, szacunek ;-)

piątek, 03 kwietnia 2009, maciej_kuzmicz

Polecane wpisy

  • Davos, czyli Chiny kontra reszta świata

    Szczyt w szwajcarskim Davos już dawno nie skupiał na sobie takiej uwagi . To oczywiście dzięki kryzysowi, a nie wyjątkowo udanemu sezonowi narciarskiemu. Wszysc

  • MI5 ostrzega: kryzys zmieni świat na dobre

    Nowy szef MI5, czyli brytyjskiego kontrwywiadu , rozmawiał z dziennikarzami na Wyspach - po raz pierwszy od kiedy objął urząd. Mówił oczywiście o tym, że najwię

  • Unia z zębami, ale bez głowy

    Czy unijna morska operacja Atalanta, wymierzona w piratów somalijskich jest dowodem na to, że Unia Europejska jest silna militarnie i ma „zęby"? Tak

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
G20 a najbiedniejsze kraje świata z Sprawiedliwy Handel w praktyce
Politycy, którzy uczestniczyli w zakończonym już szczycie G20 w Londynie cieszą się z końcowych postanowień. Ponad bilion dolarów dostaną Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz inne instytucje finansowe. Do końca 2010 roku na rozruszanie świa... »
Wysłany 2009/04/03 17:53:57
Błogosławieni Ci, którzy uwierzyli z blogUE
Dobry event PR ma to do siebie, że każdy wychodzi z niego zadowolony, bo dostał i zobaczył, to co chciał. Notka Maćka Kuźmicza o szczycie G20 na Maćkowym blogu  tylko mnie przekonała, że spotkanie liderów największych gospodarek świata było ... »
Wysłany 2009/04/04 08:21:00
Komentarze
utopijne
2009/04/04 17:57:06
Ciekawy projekt.
Mam niestety wrażenie, ze jeśli chodzi o szczyt G20, to ani Europa, ani Ameryka nie mają się z czego cieszyć. Chiny, które do tej pory były lekko pomijane w światowej gospodarce teraz naprawde weszłym do gry.
W czasach gdy wszelkie informacje docierają do nas w foremie obrazu taki blog jest cenną perełką. Czyms co naprawde warto czytać.
-
2009/04/05 14:26:07
Nie wiem z czego się cieszysz. Nowy wspaniały świat to dopiero będzie jak te super fajne Chiny będą rozdawać karty. Ciekawe kto będzie wtedy się upominał o Tybetańczyków, co zrobimy jak chiny postanowią odzyskać Tajwan. Chyba nic. Kto będzie ścigał zbrodniarzy, bo chyba nie Chiny na co wskazuje przykład watażki z Sudanu. Tak to będzie super świat pełen kraini takich jak Burma gdzie rządzi chora szajka generałów. Na paru blogach dotyczących Afryki czytałem o super Chiniskich inwestycjach na tym kontynencie oglądałem też ciekawy reportaż na ten temat po prostu cud miód i orzeszki.
Mi jakoś trudno pogodzić się z faktem że demokracje muszą ustępować takiem reżimowi. Tak to na pewno przyniesie coś dobrego. Dlaczego niektórzy widzą źdźbło w oku swoim a nie dostrzegają belki w oku innych.
-
ma_ku
2009/04/05 18:22:21
@v100v, @utopijne:
Czy ja się cieszę z nowego ładu? Nie, ani odrobinę - staram się raczej pokazać, jaki jest. Chinom już dawno należały się miejsca w MFW, i teraz bezlitośnie to wyegzekwują. To oczywiście nieco jeży włos na głowie... Ale to bardzo ważne, żeby wiedzieć że USA/UE już nie rozdają kart. W Polsce nie ma takiej świadomości, ani trochę - dlatego piszę o tym dużo.
pozdr

maciek
-
Gość: Qev, *.acn.waw.pl
2009/05/27 20:22:46
IMF jako instytucja realizująca cele cywilizacji zachodniej, globalnej Północy, ma odmienne aspiracje i oczekiwania co do polityki względem Południa, a zwłaszcza w regionie, który Chiny uznają za własną strefę wpływów. Chiny dowiodły, udzielając pożyczek Indonezji czy Tajlandii na własnych warunkach, że ich polityka wobec IMF będzie raczej powstrzymywaniem tychże aspiracji aniżeli wspieraniem dotychczasowej polityki tej instytucji. Wzmocniona pozycja Chin w tej orgasnizacji napawa optymizmem co do realizacji jej misji. Optymizm dotyczy globalnego Południa oczywiście.
-
Gość: mario fan, *.ssp.dialog.net.pl
2009/09/01 00:18:01
Właśnie po to są ciekawe blogi, żeby czytać je, a nie blogaskową papkę. ;) Pozdrawiam

mario forever
-
martyna797
2012/08/08 08:42:37
Niestety świat dalej szaleje w sensie ekonomicznym. Może jakiś nowy artykulik dla nas wszystkich niepewnych finansowej przyszłości Europy i całego świata?
-
2013/04/22 13:57:48
Ziomek w londynie mają najlepsze pióra wieczne na świecie, nawet te szwajcarskie, bo londyn robi je recznie a nie jak szwajcarzy klepia maszynkami i wiertarkami! no i sklepy z alkoholem są dobre też
-
2014/02/18 10:07:26
Opisujesz zdjęcie, a nawet go nie podlinkowałeś - czemu? Co do samego G20, wiemy dobrze jak to wygląda. Fasadowe spotkanie mające na celu utwierdzać w przekonaniu opinię publiczną, że wszystko gra. Nie mówię, że są one zbędne, niemniej jednak PIT Program 2014 (spotkanie ds. podatków, marzec, Bruksela) paradoksalnie będzie miało więcej znaczenia faktycznego :)

Świat Inaczej TV

ŚWIAT INACZEJ TV: Gore, Schwarzenegger i inni o globalnym ociepleniu

Można w nie wierzyć, można nie wierzyć - ale jeżeli niemal 200 liderów globalnych twierdzi, że to największe wyzwanie naszych czasów, to warto przynajmniej obejrzeć film, który wyjaśnia o co w tym wszystkim chodzi

Więcej filmów Świat Inaczej TVJEST TUTAJ »
A tutaj są moje ulubione RODZYNKI WIDEO ZE ŚWIATA »

Spójrz na świat inaczej
Odśwież zawartość agregatora
Kliknij koniecznie!
GDRG
Help end world hunger
www.Pajacyk.pl
O mnie i o blogu

Nazywam się Maciej Kuźmicz, moja pasja to państwa rozwijające się. Zdarza mi się o nich pisać - więcej znajdziesz w CZYTELNI»

Prowadzę badania naukowe w SGH, współpracuję ze stowarzyszeniem Global Development Research Group »

Więcej o tym, kim jestem znajdziesz TUTAJ»

Świat Inaczej to blog o tym, co nie mieści się w polskich mediach, a jest na tyle ciekawe i ważne, że powinniśmy o tym wiedzieć. Zobacz kto i po co pisze Świat Inaczej »

@NAPISZ DO AUTORA
top | ˆ Maciej Kuźmicz | design by kate_mac

Zobacz mnie na GoldenLine View Maciej Kuzmicz's profile on LinkedIn site statistics