Ameryka P³n.
sobota, 24 stycznia 2009
Choæ ¦wiat Inaczej nie zajmuje siê zazwyczaj Ameryk± (s± od tego inne, fajne blogi), to temat jest wyj±tkowo ciekawy i nie potrafiê sobie odmówiæ. Zajrza³em na stronê Bia³ego Domu, która zmieni³a siê nie do poznania, kiedy Barack Obama zosta³ 44. prezydentem i co widzê? Prezydent USA prowadzi bloga! Zawarto¶æ na razie nie powala na kolana, mo¿naby nawet stwierdziæ, ¿e sam blog jest nieco nudnawy - ale jest. To chyba pierwszy prezydent, który zdecydowa³ siê na tak bezpo¶redni± komunikacjê ze swoimi wyborcami. Mamy rzecz jasna wielu polityków, bardziej i mniej obecnych w dzisiejszym Sejmie, którzy prowadz± swoje dzienniki w sieci. Zdaje siê, ¿e Obama to pierwsza g³owa pañstwa, która postanowi³a korzystaæ z nowego kana³u komunikacji. Obama mia³ ju¿ wcze¶niej bloga w kampanii (raczej wpisy o nim, ni¿ jego w³asnorêczne notki), podczas kampanii prowadzi³a te¿ ca³kiem osobistego bloga jego ¿ona, Michelle, ale ju¿ tego nie robi. Szkoda, wpisy by³y ciekawe, osobiste. Rzecz jasna, bloga na whitehouse.gov nie pisze na razie sam Barack Obama, to raczej wrzutki od jego s³u¿b prasowych. Ale s± to wrzutki niemal w real time i - kto wie - mo¿e nied³ugo sam prezydent usi±dzie do klawiatury, w przerwie miêdzy Narad± o Powa¿nych Sprawach i Spotkaniem z Wa¿n± Osob±? Z tego, co wiadomo, lubi gad¿ety (jest przywi±zany np. do swego Blackberry), wiêc mo¿e bêdzie bardziej sk³onny do pisania w sieci. Na Technorati blog Obamy ma Authority 1126, zebra³ ju¿ 41 fanów i widaæ, ¿e kto¶ kto robi ca³± akcjê, robi j± profesjonalnie. Ja bardzo chcia³bym poczytaæ, co Barack ma do napisania ludziom od siebie. Jeszcze bardziej chcia³bym sprawdziæ, czy naprawdê prowadzenie blogów, dzi¶ wyj±tkowo mocnych narzêdzi komunikacji, mo¿e nas zbli¿yæ do idea³u greckiej demokracji, gdzie ka¿dy móg³ siê wypowiedzieæ i gdzie mo¿na by³o bezpo¶rednio zadaæ pytanie rz±dz±cym. W ka¿dym razie bloggerowi-Obamie ¿yczê wszystkiego dobrego (nie tylko w prowadzeniu bloga), przez niego bêdê czê¶ciej zagl±da³ do Bialego Domu. No i czekam na Obamê w Youtube "Prosto z Bia³ego Domu"; podczas kampanii taki kana³ w Youtube by³ za³o¿ony i cieszy³ siê popularno¶ci±.
¶roda, 21 stycznia 2009
Rzadko piszê o Ameryce, ale tym razem to sama przyjemno¶æ: wtorkowa mowa Baracka Obamy by³a jasn± zapowiedzi± zmiany w podej¶ciu do amerykañskiej polityki zagranicznej, polityki energetycznej, a tak¿e - polityki rozwojowej. Obama swobodnie powiedzia³ to, co przez ostatnie osiem lat administracji amerykañskiej nie przechodzi³o nawet przez zaci¶niête zêby. Nareszcie! Samo przemówienie na inauguracjê nie wywo³a³o przesadnego entuzjazmu w¶ród komentatorów, wiêkszo¶æ oceni³a je jako zaledwie solidne. A szkoda. By³o wyj±tkowo interesuj±co: Barack Obama, 44. prezydent USA jasno zadeklarowa³, ¿e zainwestuje pieni±dze w energiê odnawialn±:
Zauwa¿y³, ¿e pomoc pañstwom rozwijaj±cym siê jest po prodtu niezbêdna, jesli chcemy mówiæ o bezpiecznym ¶wiecie:
Woooooow! I jescze podkre¶li³, ¿e ostateczne zwyciêstwo w wojnie mo¿na odnie¶æ nie za pomoc± czo³gów i superuzbrojenia (tu mój g³êboki uk³on w stronê mi³o¶ników wszelkiego ¿elastwa, które mia³o wygraæ wojnê w Iraku), tylko g³ow± i umiarkowanym, pragmatycznym stosowaniem si³y:
Ta ostatnia deklaracja - czy to zwrot w stronê wiêkszej wspó³pracy miêdzynarodowej, tego wy¶miewanego przez Busha and Co. multilateralizmu, i zapowied¼ dzia³ania razem? Koniec bojkotu ONZ, fochów i wydymania warg na widok budynku w Nowym Jorku?Pocz±tek waznych rozmów z pañstwami rozwijaj±cymi siê, Indiami, Chinami, Brazyli±, w³±czenie ich w rozwi±zywanie problemów globalnych - np. terroryzmu? Je¶li tak, to doskona³e wiadomo¶ci, bo oznacza to, ¿e Obama zdaje sobie sprawê, ¿e dzi¶ os³abiona kryzysem, z nadszarpniêt± reputacj±, Ameryka sama nie jest w stanie rozstrzygaæ i decydowaæ o najwa¿niejszych sprawach globalnych. A przecie¿ jakiekolwiek decydowanie bez niej zupe³nie nie ma sensu. To by³a dobra, postêpowa mowa. Oby siê zi¶ci³a. I jeszcze polecam smakowite po¿egnanie Dicka Cheneya, czyli rozwa¿ania czym pali w kominku eks-wiceprezydent, na blogu Cz³owieka z Truskawk±. Sam bym siê pod tym chêtnie podisa³.
pi±tek, 21 listopada 2008
Takie ostrze¿enie zawarli w swoim raporcie analitycy amerykañskiego wywiadu. Raport o tym, jak mo¿e wygl±daæ ¶wiat w 2025 r. wyda³a Krajowa Rada ds. Wywiadu (NIC). Dokument rysuje cztery scenariusze, wed³ug których mog± siê zmieniæ uwarunkowania geopolityczne w najbli¿szych latach. Najwa¿niejsze tezy: Koniec z jednobiegunowo¶ci± ¶wiata. Nie bêdzie ju¿ wielkiej Ameryki i reszty ¶wiata, mamy ¶wiat wielobiegunowy - wiêc mniej przewidywalny, mniej stabilny. Ale równie¿ bardziej ró¿norodny! Eksperci pisz±, ¿e wiêksza liczba podmiotów stosunków miêdzynarodowych bêdzie mia³a podobny wp³yw na procesy w tych stosunkach, nie tak jak dzi¶, gdy USA maj± wp³yw dominuj±cy.Po ludzku oznacza to, ¿e nowe mocarstwa bêd± prawie tak silne geopolitycznie, jak USA; Indie i Chiny - to w³a¶nie te nowe potêgi, wobec których trzeba wymy¶liæ zupe³nie now± politykê. Indie bêd± najludniejszym pañstwem ¶wiata, Chiny - drug± co do wielko¶ci gospodark± i PIERWSZ¡ si³± militarn±. Oooops, tak jest to nie pomy³ka. PIERWSZ¡. To jest radykalna zmiana; Najwiêksze problemy globalne to ocieplenie klimatu, terroryzm i niedobór ¿ywno¶ci. Zapotrzebowanie na ni± ma wzrosn±æ o po³owê do 2030 r. A liczba ludno¶ci na ¶wiecie wzro¶nie w tym czasie o 1,2 mld!; Wy¶cig technologiczny bêdzie jednym z kluczowych w walce o pozycjê globaln±. USA niekoniecznie musz± go wygraæ; Europa nie bêdzie spójna wewnêtrznie, wiêc przestanie siê liczyæ; Terrory¶ci bêda rosn±æ tam, gdzie nie ma pracy, a jest masa m³odych ludzi - Jemen, Nigeria, Afganistan, ale te¿ Pakistan pojawia siê w raporcie. Afryka nie wyd¼wignie siê z nêdzy - ale stanie siê rezerwuarem surowców. To z³e wie¶ci Ca³y raport do przeczytania tutaj, na stronie NIC - bardzo polecam. I polecam te¿ uwadze, ¿e to wszystko, co brzmi dzi¶ jak science-fiction, ma siê zdarzyæ ju¿ za 17 lat... Hm. Najpierw zobaczmy, jak skoñczy siê kryzys globalny. Bo mo¿e siê okazaæ, ¿e nie bêdzie potrzebne a¿ siedemna¶cie lat, ¿eby to wszystko co prognozowane, sta³o siê cia³em. Zreszt± wsyatrczy spojrzeæ na mapê rozwoju z niezawodnego Worldmappera, ¿eby zobaczyæ jak szybko rozwija³y sie w ostatnich latach które pañstwa - i stanie siê jasne, dlaczego Indie i Chiny dobijaj± siê wiêkszej roli w ¶wiecie. Po tym, co mo¿na zobaczyæ i co widzia³em w Chinach i Indiach, s±dzê ¿e prognozy spe³ni± siê szybciej. Znacznie szybciej. Ostatni szczyt G20, o którym pisa³em tutaj, tylko potwierdza diagnozê analityków wywiadu USA. |
Archiwum
Ostatnie wpisy
Zak³adki:
Czytelnia
Polecam
Przegl±dam - foto
Przegl±dam - txt
S³ucham
Wszystkie inne, te¿ fajne
B±d¼ na bie¿±co
![]() ¦wiat Inaczej TV
¦WIAT INACZEJ TV: Gore, Schwarzenegger i inni o globalnym ociepleniu p>
Mo¿na w nie wierzyæ, mo¿na nie wierzyæ - ale je¿eli niemal 200 liderów globalnych twierdzi, ¿e to najwiêksze wyzwanie naszych czasów, to warto przynajmniej obejrzeæ film, który wyja¶nia o co w tym wszystkim chodzi Wiêcej filmów ¦wiat Inaczej TVJEST TUTAJ »
Spójrz na ¶wiat inaczej
Od¶wie¿ zawarto¶æ agregatora
O mnie i o blogu
Nazywam siê Maciej Ku¼micz, moja pasja to pañstwa rozwijaj±ce siê. Zdarza mi siê o nich pisaæ - wiêcej znajdziesz w CZYTELNI» Prowadzê badania naukowe w SGH, wspó³pracujê ze stowarzyszeniem Global Development Research Group » Wiêcej o tym, kim jestem znajdziesz TUTAJ» br>¦wiat Inaczej to blog o tym, co nie mie¶ci siê w polskich mediach, a jest na tyle ciekawe i wa¿ne, ¿e powinni¶my o tym wiedzieæ. Zobacz kto i po co pisze ¦wiat Inaczej » ![]() |